STEM Fest Logo.png

STEM FEST RECAP & THANKS

Millburn Ed Foundation's first STEM Fest event received amazing support from the community in its inaugural year!  With over 700 registrants participating, the Millburn community came together to celebrate and support STEM education by competing in Chess, Math, Coding and Environmental challenges, and by proudly decorating the town with STEM Fest signs. We can't wait until next year!

Special thanks to all of the wonderful volunteers and supporters who made this event possible. We'd also like to give a shout out to a few special contributors: 

DAVID LAZARUS, Chess Coach for donating his time to MEF to run the Chess Tournament

MARY WILEY, MMS Math teacher for designing the three Math Contests

 

ANA SEPETOVSKA, Software Engineer at Microsoft and ANYA PARKER-LENTZ, CEO at Landau Agency for creating the Coding Challenge 

 

ANA SEPETOVSKA, ANYA PARKER-LENTZ, JULIA TRUITT and DAN SCHIEBLER for judging the Coding Challenge 

 

Members of MILLBURN SCHOOL GREEN TEAM and MILLBURN CLIMATE ACTION GROUP for creating the Environmental Challenge 

 

RENÉ PAPARIAN and ELLEN INGBER, Co-chairs, Millburn Township Green Team, for judging the Environmental Challenge 

 

PETER LIU and family for their sponsorship level donation for STEM Fest 2021

NEETU SALHOTRA and KIM WALLS for co-chairing this new STEM event

CHESS TOURNAMENT

Winners

Saturday, March 6, 2021

NOVICE LEVEL

1st – Sam Wang, Grade 2

2nd – Vishisht Agarwal, Grade 4

3rd – Ryan Chen, Grade 3

OPEN LEVEL

1st – Henry Pu, Grade 10

2nd – Jason Lu, Grade 9

3rd – Zain Jaffar, Grade 8

Top Under 1600 - OPEN LEVEL

Aarit Paliwal, Grade 6

Math Contest

Winners

Saturday, March 13, 2021

HIGH SCHOOL LEVEL

1st – Arav Ahluwalia, Grade 9

2nd – Stanley Liu, Grade 10

3rd – David Fu, Grade 10

MIDDLE SCHOOL LEVEL

1st – Oron Wang, Grade 6

2nd (Tie)

Felix Liu, Grade 8

Rohan Rao, Grade 7

ELEMENTARY LEVEL

1st (Tie)

Anvit Jain, Grade 4

Suvid Bordia, Grade 5

Timothy Xie, Grade 5

SPECIAL MENTION

Grade 3 – Isaac Zhang

Grade 2 – Anya Srikanth, Divyanshi Bansal & Srithik Jha

 

CODING CHALLENGE

WinnerS

Sunday, March 21, 2021

BEGINNER LEVEL

1st – Roma Tandon

2nd – Olivia Liu

3rd – Team The Nature Musketeers: Vivaan Jain Agarwal, Suhaani Kothari, Harshit Arun, Dina Gupta

CODER LEVEL

1st – Team Dubey Family: Neha Dubey, Rohan Dubey

2nd – Subhiksha Stephan

3rd – Kedaar Shankamarayan

HACKER LEVEL

1st – Team Joey & Zayn Co: Joey Sorkin & Zayn Rekhi

2nd – Dylan Liu-Walter

HONORABLE MENTION

Beginner Level

Mehr Kothari

Rian Chadha

Dhruvarsh Talluri

Jouho Park

Alisha Gupta

Team Trash Hunters: Ranveer Sharma & John Ju

Coder Level

Aarit Paliwal

Dhruv Gupta

David Dedic

Team Lunar Road: Rahul Kanda, Abhi Bathula, Ryan Farashuddin & Eshan Akula

Environmental CHALLENGE Winners

Sunday, March 21, 2021

LEVEL 1 – Grades K-2

1st – Shane Lim

2nd – Andrew Zheng

3rd – Aditya Jethwa

LEVEL 2 – Grades 3-5

1st – Team The Elements: Celina Chen, Fiona Hu, Sophia Li

2nd – Attie Ouyang

3rd – Suvid Bordia

LEVEL 3 – Grades 6-12

1st – Aalok Bhatt

2nd – Team The Goldfish Brains: Sanjana Srivastava, Isha Bhandari, Annette Johnson

3rd – Team Eco Warriors: Ishaan Bharadwaj, Aaryan Jain

HONORABLE MENTION

Level 1 – Team Recycling Rockstars: Blake Schechter, Gavin Nash, Spencer Abrahams, Beckett Bieber

Level 2 – Amanda Mathay

Level 3 – Team Flower Pot: Eshan Akula, Ryan Farashuddin